معرفی دپارتمان

بخش نظام مهندسی :

مرکز معماری ایران در جهت امکان ورود سریع تر و راحت تر فارغ التحصیلان رشته معماری به حرفه مهندسی و گذراندن آزمون ورود به حرفه و کسب حق امضاء اقدام به برگزاری دوره های تئوری و عملی در جهت آمادگی آزمون ها نموده است. دوره های طراحی به دو صورت دوره های عادی در 60 ساعت و دوره های فشرده در ماه آخر قبل آزمون برگزار می گردد. به طوری که مسائل مربوط به طراحی بر اساس ضوابط و مقررات نظام مهندسی در هر دوره بررسی شده و نمونه ای از تمرین های سال های گذشته نیز به صورت عملی در کلاس حل خواهد شد. در انتهای دوره شابلون ویژه آزمون طراحی تهیه شده توسط مرکز معماری ایران به داوطلبین اهدا خواهد شد.
دوره های نظارت و اجرا نیز که مباحث بسیار مشترکی خواهند داشت به صورت تخصصی با چند استاد ارائه می شود. به طوری که چهار استاد هر یک قسمتی از کلاس را به عهده داشته و در رابطه با مقرراتی که در حیطه تخصص ایشان است صحبت می کنند. مدت زمان 120 ساعت آموزش این قسمت با توجه به اهمیتی است که برای آزمون نظام مهندسی قائل هستیم.
در انتهای دوره های طراحی، نظارت و اجرا نیز چند مرحله آزمون سراسری کشوری در بخش طراحی، نظارت و اجرا به صورت همزمان در چندین استان و نمایندگی های مرکز معماری برگزار می شودْ تا شبیه سازی مناسبی از امتحان اصلی و چگونگی زمان بندی و برخورد با کتب گوناگون برای داوطلبین انجام شده باشد.

دوره های طراحی ، نظارت و اجرا:

مهندسین معمار معمولا در 3 بخش طراحی -نظارت و اجرا مشغول به کار می باشند . حال سوال اساسی این است که آموزش های دانشگاهی و تئوری تا چه میزان نیازهای حرفه ای مهندسین را در این 3 بخش برآورده می سازد؟
فاصله بین نیازهای مهندسین معمار در حرفه با آموزش های معمول در دانشگاه به حدی است که گاه مهندسین پس از فارغ التحصیلی و در ورود به حرفه دچار سردرگمی می گردند ، ضمن آنکه با پیشرفت روش های نوین طراحی و ساخت ، مهندسین شاغل نیز به ارتقا کیفی نیاز دارند . تاسیس دفاتر ارتباط صنعت با دانشگاه نیز تلاشی بوده است در راستای جبران این کمبود که عموما به بازدهی مورد نظر نرسیده اند . این مسئله در کنار ازدیاد فارغ التحصیلان رشته معماری باعث خواهد شد که در آینده بحران بیکاری را در بین مهندسین معمار شاهد باشیم. مرکز معماری ایران با تشخیص این مهم برای اولین بار اقدام به تدوین دوره های جامع طراحی - نظارت و اجرا متکی بر تجربه همکاران حرفه ای نموده است. و از نتایجی که در انتهای دوره موجود خواهد بود ، مهندسینی اجرایی و کارگاهی ست که به اصول و ریزه کاریهای کارهای اجرایی چه در جهت نظارت بر ساخت و وه در جهت اجرای ساختمان مسلط خواهند بود
در دوره های مذکور به طور مداوم بازدید های کارگاهی از مراحل گوناگون اجرا وجود دارد؛ به علاوه اینکه در صورت نیاز بازدبدهای کارخانه های تواید کننده قطعات و محطولات نیز صورت پذیرفته است.