اخبار > گفتگویی بین معماری, مهندسی و طبیعت


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگویی بین معماری, مهندسی و طبیعت

 
 
هنر ، صنعت و خاستگاه جنبش مدرن
 
رابطه مابین علم مواد و سازه که در معنای عام منجر به ارتباط بین معماری و مکانیک می شود با نگاهی دیگر می تواند به ارتباط مابین هنر و علم ساخت منتهی گردد، با این وجود این دوگانگی بین هنر و علم ویا به عبارت دیگر میان احساس و عقل در آموزش معماری در مدارس و دانشگاه ها در طول زمان هیچگاه مشخص و متمایز نبوده است.
در مجموع به منظور دستیابی به درک عمیق تر از این مطالب بهتر است به طور اجمالی به بررسی تاریخی رابطه بین معماری و صنعت [علم ساخت] در دوره پیش از قرن بیستم پرداخت، چراکه در این دوره تمایز مشخصی میان هنر معماری و علم مهندسی در نظر گرفته می شد، توسعه های بعدی نشانه و علامتی از فرآیندی است که منجر به گشایش مسیر پیشرفت و نبوغ سازه و به تبع آن معماری شد که به عنوان خاستگاه نظری نظم و اصول معماری ویا به عبارت دیگر صنعت ساختمان و نسبت بین علم مقاومت مواد ، تاسیسات و سازه شناخته می شود. این موضوع در قرن حاضر نیز جز مسائل مهم و کاربردی معماری شناخته می شود.
در قرن بیست و یکم طراحی سازه معنای جدیدی خواهد داشت. در این دوره ابزارهای جدید کامپیوتری مانند نرم افزارهای طراحی، نرم افزارهای محاسبه سازه و ... در خدمت کمک رسانی به طراحان خواهند بود و متریال ها،سازه ها و فرم های جدید و پیشرفته موضوع تحقیقات و پژوهش ها خواهند بود.
-آیا با طلوع عصر جدیدی در معماری روبرو هستیم؟
پاسخ این سؤال پیچیده است و چشم اندازهای جدیدی نیاز دارد. این موضوع مسیرهای جدیدی در تحقیق می گشاید و طراحی پروژه ، تجربیات و دانش رفتار مواد و تحقیقات تکنولوژی را به یکدیگر متصل  می کند. اما مساله  که از همه مهمتر است این است که تحقیق در مورد طراحی سازه به شدت به طراحی معماری وابسته است و در واقع ایده ی ساختاری ویترویوس در مورد معماری که شامل سه گانه فرم،متریال و سازه است همچنان پابرجاست هدف از این سخنرانی این است که به سؤالات ذکر شده پاسخ دهد تا رابطه میان متریال، فرم و سازه در معماری در خاستگاه جنبش مدرن تفهیم گردد.
هنر خلق معماری با مصالح طبیعی 
خاک ،سنگ،چوب،بامبو،کاه گل و ....
جانمایه و موضوع اصلی این سمینار خلق معماری با استفاده از مصالح ارزان قیمت و طبیعی است. مصالح طبیعی از قبیل سنگ،خاک ،کاه گل و ... موضوع اصلی تحقیق ها و پژوهش هایی هستند که در طی ده سال گذشته با هدف همکاری های بین المللی در لابراتوار(Laboratory of Applied mechanics )MACدر دانشکده پلی تکنیک دانشگاه جنوا انجام شده اند.
با توجه به مشارکت محققان و معماران جوان این لابراتوار مسیر مهمی را در راستای پژوهش در معماری بومی و معماری ارزان قیمت برداشته است. محققان این پژوهشگاه سنگ بنای فعالیت های پیشرفته ای را در راستای ترکیب سنت و نوآوری در معماری بومی بویژه در کشورهای در حال توسعه مانند اتیوپی و برزیل گذاشته است.
 
مرکز معماری ایران با همکاری دانشگاه جنوآ ایتالیا و حمایت شرکت ساختمانی پیکر نهاد سمینار یک روزه معماری از مهندسی تا طبیعت را با سخنرانی پروفسور ماسیمو کورادی و دکتر افشار نادری برگزار می کند.
به شرکت کنندگان در این سمینار مدرک حضور با مُهر دانشگاه جنوآ ایتالیا ارائه خواهد شد.
 
 
- هزینه شرکت در این سمینار برای عموم ۱۵۰.۰۰۰ تومان
-  هزینه شرکت در این سمینار برای اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها ۱۲۰.۰۰۰ تومان
-  هزینه شرکت در این سمینار برای دانشجویان  ۱۰۰.۰۰۰ تومان
 
زمان: ۲۰ مهرماه | ساعت ۹ الی ۱۷
مکان: میدان آزادی، برج آزادی
 
پشتیبانی ثبت نام آنلاین : ۸۸۷۳۱۴۴۴ داخلی ۱۰۸
 
 
.
شيوه ي دسترسي به محل سمينار "معماري،از مهندسي تا طبيعت" 
.
با خودروي شخصي اگر قصد داريد بياييد ميتونين از امكان پاركينگ رايگان سمينار كه در عكس با رنگ قرمز مشخص شده استفاده كنيد.
 اما اگر در نظر داريد از طريق وسايل نقليه عمومي به محل سمينار بياييد ميتوانيد از خطوط اتوبوس راني بي ار تي خيابان ازادي و خيابان شهيد محمدعلي جناح اقدام كنيد، مترو هم در ايستگاه استاد معين نزديكترين ايستگاه به محل ميدان آزادي مي باشد كه ميتوانيد با پنج دقيقه پياده روي به محل سمينار بياييد.
________
منتظر حضور گرمتان هستيم
 
 
 


٠١:٠٦ - دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٧٠مطالب علمی
سایر بخش ها