دوره جامع اسکیس
 
 
 
 
آزمون اسکیس کارشناسی ارشد به چه نحوی برگزار خواهد شد؟
آزمون اسکیس به این صورت است که در واقع اسکیس های مختلف رو برای گرایش های مورد نظر باید ثبت نام داشته باشیم یعنی برای گرایش معماری – معماری باید اسکیس معماری، برای گرایش داخلی - اسکیس داخلی و گرایش منظر، اسکیس منظر.همچنین برای گرایش مطالعات معماری پروژه عملی آن که نگارش متن در زمینه مربوطه است را شرکت کنیم. نمره بازسازی پس از سانحه با اسکیس معماری تکمیل می شود و البته ضریب آن ۲ می باشد. 
 
زمان برگزاری آزمون:
روز و زمان آزمون در سالهای گذشته متفاوت بوده یعنی ممکن است که دو آزمون در یک روز صبح و بعد از ظهر برگزار شود و یا در روزهای مختلف برنامه ریزی شده باشد. نکته ی حائز اهمیت در نحوه ی ارزیابی آزمون های مختلف است، به این نحو که در کنکور معماری نمره ی داوطلبان در بازه ای کوچک و با نمرات نزدیک به هم ارائه می شود، این اختلاف کم سبب تاثیر بیشتر رتبه تئوری می شود، نه اینکه نمره عملی ما کم اهمیت باشد اما تاثیر رتبه تئوری در نتیجه نهایی به مراتب بیشتر است ولی در کنکور معماری داخلی و معماری منظر داستان از قرار دیگر است ، اختلاف زیادی بین نمره ی دانشجویان دیده می شود، به این شکل تعداد محدودی نمره ی بالای ۷۰ یا ۸۰ خواهیم داشت و تعداد قابل توجهی نمره ی عملی زیر ۶۰ که این اختلاف نمره سبب میشود که صرف نظر از رتبه ی تئوری قابلیت این وجود دارد که با نمره ی اسکیس خوب قبول بهتری بدست آید،و البته برعکس اگر رتبه ی خیلی خوبی هم داشته باشید و در اسکیس معماری داخلی و معماری منظر موفق عمل نکنید این احتمال وجود دارد که قبول نشوید.
 
ما برای شرکت در آزمون اسکیس چه قابلیت هایی باید داشته باشیم؟
دو مهارت اساسی وجود دارد که در واقع چکیده ای از مهندسی معماری است و در این آزمون مورد بررسی قرار میگیرد:
۱)دانش طراحی. ما برای شرکت در آزمون اسکیس لازم است که دانش طراحی بدانیم، ۲) مهارت ترسیم. 
اینکه اولویت را به کدام بدهیم نمی شود تعیین کرد. نه بدون دانش طراحی و فقط با مهارت ترسیم می شود موفق شد و نه اینکه مهارت ترسیم خیلی ضعیف باشد و دانش طراحی قوی. تنها نکته ای که وجود دارد، این است که دانش طراحی اتفاقی است که ما به مرور زمان باید کسب کنیم، یعنی در مدت زمان کوتاه نمی توان به دانش طراحی مطلوب رسید، دانشجویانی که در دوره های کارشناسی خود خیلی خوب با پروژه های طراحی کار کرده اند، از دانش طراحی قوی تری برخوردار هستند. اما بخشی از اتفاقات قابل آموزش هستند، دانش طراحی صرفا داشتن خلاقیت خیلی خوب برای شرکت در جلسه آزمون نیست شاید ما خلاقیت خوبی داشته باشیم ولی آزمون چالش بزرگتری برای ما ایجاد می کند، دانش طراحی که سر جلسه به آن نیاز داریم از اطلاعاتی مثل اقلیم  معماری، برنامه فیزیکی در معماری، سازه در معماری، جزئیات معماری یا اتفاقات جزئی که به حوزه ی طراحی ما مربوط می شود و اتفاقات دیگر که چکیده ای از دوران لیسانس ما است. تلاش ما در کلاس اسکیس این است که بتوانیم مجموعه این دانش ها را به صورت خلاصه و کاربردی آموزش دهیم.
مهارت ترسیم اتفاقی است که ما به خوبی می توانیم در زمان کوتاه آن را کسب کنیم، و راحت تر و سریع تر با تمرین زیاد به حد مطلوب آن برسیم. توصیه ای که به دانش جویان می شود این است که برای کسب مهارت ترسیم تلاش زیادی داشته باشند چرا که هر قدر قابلیت ارائه شما بالاتر رود می توانید موضوعات مورد درخواست طراحان را هر چند ساده اما به بهترین نحو ممکن ارائه دهید.
 

نمونه کار اساتید : 

تصاویری از کارگاه اسکیس :

 

مطالب علمی
سایر بخش ها