autocad

Description: autoCAD-icon.png


نام دوره آموزشی : Auto Cadشرکت تولید کننده: Autodesk

کاربرد نرم‌افزار: ترسیم نقشه‌های معماری بصورت دوبعدی و سه‌بعدی

    معرفی نرم‌افزار

عبارت AUTO CAD برگرفته از كلمات‌: Automatic Computer Aided Design می‌باشد كه به معنای طراحی یا نقشه‌كشی به كمك كامپیوتر است. امروزه علوم بیشماری پا به عرصه زندگی بشر نهاده‌اند كه هر یك نرم افزار خاص خود را می‌طلبد‌. همچون Powermill در بخش صنعت یا Solidwork در بخش دكوراسیون یا Archicad در بخش طراحی معماری و‌... كه قطعاً جوابگوی كار آن علوم نیز می‌باشند.

با این وجود هنوز متخصصی را نمی‌یابید كه حداقل در حد ابتدایی با نرم افزار Auto Cad آشنا نباشد، با وجود آنكه كه قدمت این نرم‌افزار زیاد می‌باشد‌، كار با آن بسیار راحت است و هم اكنون متخصصین بسیاری در سراسر جهان در رشته‌های مختلف به طور گسترده‌ای از این نرم‌افزار استفاده می‌كنند، دلیل بر این مدعا اینكه هر ساله شركت Autodesk طراح نرم افزار Auto Cad نگارش‌های جدیدی از این نرم‌افزار را به بازار ارائه می‌كند.

بی‌شك می‌توان گفت Auto Cad یكی از قوی‌ترین و در عین حال كاربردی‌ترین و دقیق‌ترین نرم افزارها در ترسیم نقشه‌های معماری، سازه‌ای، تأسیساتی، صنعتی و الكتریكی می‌باشد. توسط این نرم افزار می‌توان نقشه‌های ساختمانی یا صنعتی را به صورت دو بعدی یا سه بعدی شامل پلان، نما، مقاطع و دتایل ها با دقت بسیار بالا ترسیم نمود. دقت این نرم افزار به حدی است كه در ذهن نمی‌گنجد یعنی با هشت رقم پس از ممیز (0.00000001).

    قابلیت‌های نرم‌افزار

در اتوکد نقشه کش می تواند اندازه های خود را دقیق بنویسد زاویه بندی عالی و طرح های آماده و شکل های بسیاری در این نرم افزار قوی وجود دارد.این نرم افزار برای رسم و طراحی دقیقی که می توان به وسیله ی آن انجام داد مورد استفاده ی مهندسین معمار قرار می گیرد و چون مهندسی عمران و مکانیک خالی از طراحی و نقشه کشی نیست برای آنان نیز از اهمیت بالای برای یادگیری قرار دارد.