grasshopper


  نام دوره Grasshopper 

معرفی پلاگین Grasshopper 

نرم افزار پارامتریک گرس هاپر نرم افزاری است قدرتمند که به شما اجازه ی طراحی فرم ، آنالیز و انجام محاسبات عددی را به صورت پارامتریک می دهد. مزیت اینکه فرم را با پارامتر های مشخص و با یک منطق تعریف شده ایجاد کنیم این است که تغییر آن فرم به راحتی امکان پذیر خواهد بود و همچنین آن فرم را می توان به محاسبات دلخواه متصل کرد. این ابزار امکان پیوند چند رشته مثل معماری ، سازه ، انرژی ، ریاضیات ، تاسیسات، مدیریت پروژه و ساخت، شهرسازی، ماکت سازی، الکترونیک، فیزیک و دیگر رشته ها را فراهم می آورد. با این ابزار می توان خلا های ارتباط رشته های متفاوت درگیر در بخش ساختمان را پر کرد و مراحل طراحی تا ساخت را منطقی تر به نتیجه رساند.


در میان دانشجویان و اساتید معماری بدون شک Grasshopper که پلاگین نرم افزار Rhino می باشد یک ابزار معروف و  مختص طراحی معماری است. پلاگین Grasshopper به معمار ها این اجازه را می دهد که بدون نیاز به آموختن برنامه نویسی به روش مبتکرانه ای بتوانند در دنیای طراحی به اکتشاف فرم های خلاقانه و جدید بپردازند. معماری الگوریتمیک و تکرار شونده در حال تبدیل شدن به یکی از گرایش های محبوب در حرفه معماری می باشد و در این میان نقش سرعت بخشی Rhino به این حرکت انکار ناپذیر است. قدرت این نرم افزار در طی این سال ها با معرفی شدن پلاگین های مختلفی در زمینه معماری افزایش یافته است. در این میان پلاگین Grasshopper به منظور آسان کردن Rhinoscript )برنامه نویسی در( Rhino  و کاهش دادن سختی آموزش برنامه نویسی به معماران توسعه یافته است. این پلاگین دارای محیطی است که توابع هندسی از پیش تعریف شده اند و از ارتباط این توابع توسط خط هایی به شکل سیم ، فرم مورد نظر ایجاد می گردد .


Grasshopper  به معمار ها این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مرتبط دیده و با تغییرات پارامتر های تعریف شده تغییرات فرم را نیز به صورت زنده مشاهده کنند. به عبارت دیگر همزمان با تغییر پارامترها حجم نیز تغییر می کند این ویژگی امکان آن را می دهد که معماران با تغییر پارامترها و مشاهده نتیجه آن ، راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه خود برسند و در کنار آن یافتن فرم های کارا از نظر سازه و انرژی نیز آسان تر می گردد. این پلاگین بوسیله هماهنگی با Rhino  توابع و دستورات Rhino را به صورت همان جعبه ها درآورده و نحوه ارتباط بین دستورات را آسان تر و قابل فهم تر می کند . این فرایند باعث می شود درک روابط این توابع نسبت بهRhino script (برنامه نویسی درRhino ) بسیار راحت تر شود. Grasshopperدر مقایسه با نرم افزارهای( GC Generative components) و Rhino script بسیار ساده تر است زیرا در آنها باید برنامه نویسی و کد نویسی بدانید اما در Grasshopper با استفاده از توابع تصویری و اتصال آنها به هم می توان حجم های پیچیده هیبریدی را تولید نمود . به همین دلیل Grasshopper  در زمینه جذب معمارانی که ذهنی پیچیده و طرح های پارامتریک دارند بسیار موفق بوده است .