طراحی الگوریتمیک

مدرسین:

آرمان خلیل بیگی

کارشناس ارشد تکنولوژی معماری، دانشگاه تهران

سخنران و مدرس کارگاه‌های معماری الگوریتمیک

اسماعیل متقی

کارشناس ارشد تکنولوژی معماری، دانشگاه تهران

طراح ارشد معماری الگوریتمیک در پروژه‌های متعدد

سینا سلیم‌زاده

کارشناس ارشد تکنولوژی معماری، دانشگاه تهران مدرس دانشگاه


- در این کارگاه ۵ روزه،‌ دانشجویان نخست با مفهوم و مبانی معماری رایانشی و سپس با تکنیک‌های ساخت دیجیتال آَشنا شده و سپس عملا اقدام به ساخت یک ابزار منزل (Home Accessory) به روش دیجیتال خواهند نمود.
- این دوره نیاز به تسلط به هیچ نرم‌افزار خاصی ندارد.
- در آخر دوره، از دو معمار برجسته و یک فعال معماری دیجیتال به عنوان داور دعوت خواهد شد و آثار دانشجویان به صورت عمومی ارائه و قضاوت می‌شود.
- امکان ساختِ آثار منتخب در مقیاس بزرگ و استفاده در پروژه‌های معماری وجود دارد.

توضیحات دوره :

مجموعه ورکشاپ های “Algorithmic Home Accessory Design”  با هدف آشنایی  هنرجوها با روش های طراحی الگوریتمیک تا ساخت دیجیتالی با رویکرد  "طراحی وسایل منزل" می باشد که بصورت 5 روز متوالی برگزار می شود.
اولین دوره از این مجموعه ورکشاپ ها  تمرکز بر طراحی و ساخت  پنل های دیواری الگوریتمیک خواهد بود که محصول نهایی آن می تواند شامل انواع دیوار پوش ها  ، پارتیشن‌ها ، آرت‌ورک‌های دیواری، سایه‌اندازها و حتی پنل های دیواری سه بعدی شود که بصورت 5 روز متوالی ( ۵۰ ساعت )  در مرداد ماه برگزار می شود.
در مراحل اولیه مدلهای فیزیکی و استراتژی های low-tech به کاربرده می شود . پس از آن، این استراتژی ها دیجیتالی شده و با استفاده از نرم افزارهای الگوریتمیک پردازش می شوند . این روند به صورت رفت و برگشتی ادامه پیدا خواهد کرد تا فرآیند طراحی تکمیل شود. در ادامه پروژه هایی که به سطح مورد نظر دست یافته اند به بخش ساخت رفته و با استفاده از تکنیک های مختلف ساخت دیجیتال، ساخته و آماده بهره برداری می شود.
همانطور که ابزارهای دیجیتال و رفتارهای مبتنی بر این ابزارها هرروز بیشتر از گذشته در زندگی انسانها ایفای نقش می کند معماری دیجیتال و الگوریتمیک در عرصه خود گسترش پیدا کرده  و از نظر عده ای آینده معماری را به خود وابسته کرده است. از همین رو توجه معماران و طراحان  زیادی را به خود جلب کرده است.
مخاطب این پروژه تمامی افراد علاقمند در زمینه ها طراحی شامل :معماری، طراحی داخلی، طراحی لوازم خانه، طراحی تولید، طراحی لباس، صحنه آرایی و مهندسی می باشد.
برنامه 5 روزه به اختصار به شرح زیر است:
- این کارگاه کاملا سخنرانی-محور بوده و در طول دوره به فراخور پیشرفتِ دانشجویان از مهمانانی دعوت خواهد شد. اما اولویت اصلی در دوره، ساختِ یک نمونۀ ابزار منزل به روشِ الگوریتمیک در مقیاس واقعی است و ممکن است برنامه سخنرانی‌ها با توجه به آن تغییر یابد.
- هدایت کارگاه توسط گروه معماری پاراژن صورت می‌گیرد که از آتلیه‌های فعال و پیشرو در طراحی و ساخت الگوریتمیک در کشور است.

 

معماری پارامتریک